Igrzyska Olimpijskie to największe święto sportu.
To też moment w czteroleciu, gdy nawet ci, którzy sportem się nie bardzo interesują, zerkają na telewizyjne transmisje i medalowe raporty.
Co warto wiedzieć o Igrzyskach Olimpijskich?
Pierwsze antyczne Igrzyska odbyły się w r. 776 p.n.e. Kilkaset lat później zaprzestano ich cyklicznej organizacji. Pierwsze igrzyska po wznowieniu tradycji datuje się na 1896 r.
Mimo potężnej tradycji igrzyska wciąż się zmieniają. Chociażby ich program dyscyplin. Przykładowo w 2024 roku w walce o medale będziemy mieli okazję podziwiać tancerzy breakdance.
Wyjątkowość igrzysk olimpijskich podkreśla fakt, że jest to najważniejsza sportowa impreza w życiu jej uczestników. W większości dyscyplin nie ma ważniejszego wydarzenia. Wszyscy marzą właśnie o medalu olimpijskim – choć nie wiąże się z nim żadna pieniężna nagroda!
Tak, do sportowców przemawia głównie chwała bycia najlepszym. Ale warto pamiętać, że część krajów przygotowuje różnego rodzaju nagrody – na przykład stypendia czy emerytury olimpijskie.
Ważną ideą igrzysk, która doprowadziła do ich wskrzeszenia, jest łączenie dbania o zdrowie oraz życia w pokoju
Zapewne wszyscy pamiętamy, że w trakcie odbywania się antycznych igrzysk – wojny ustawały. Symbolem tego do dzisiaj jest białe tło flagi olimpijskiej. Na tym tle znajduje się pięć kolorowych kół olimpijskich. Splecione pierścienie (niebieski, czarny, czerwony, żółty i zielony) mają symbolizować unię sportowców ze wszystkich kontynentów.
Cykl olimpijski niezawodnie wyznacza tryb życia sportowców oraz entuzjastów śledzenia zmagań. W najnowszej historii igrzyska nie odbywały się tylko z powodu wojen. Raz zostały przełożone: z 2020 na 2021 rok.