Wspomagacze ergogeniczne to substancje zdolne do zwiększenia wydajności sportowców. Przynajmniej tak mówi teoria. Pytanie brzmi: co nauka ma na ich temat do powiedzenia? Poznamy tu wyniki najnowszych badań nad najczęściej stosowanymi suplementami w świecie sportu.
Najczęściej stosowane suplementy
Suplementy można sklasyfikować zgodnie z ich funkcją, aby szczegółowo przeanalizować ich skuteczność.
Regeneracja
Białka i węglowodany należą do grupy regeneracyjnej. Wykazano, że te makroskładniki poprawiają zdolność do regeneracji mięśni i zmniejszają ryzyko kontuzji, gdy są regularnie podawane w diecie sportowca. W rzeczywistości nauka zaleca przyjmowanie obu składników odżywczych po ćwiczeniach anaerobowych o wysokiej intensywności, które zwykle odbywają się w formie koktajli.
Istnieją inne środki wspomagające ergogeniczne na rynku, które obiecują promować regenerację, chociaż nie były w stanie wykazać wysokiego stopnia skuteczności w badaniach z udziałem dużych prób sportowców. Przykładem są aminokwasy rozgałęzione i leucyna. W http://topfitness.pl poznasz naturalne metody i sposoby na regeneracje po treningu.
Środki poprawiające wydajność
Można znaleźć wiele wspomagaczy ergogenicznych, które są w stanie zwiększyć wydajność zarówno sportowców aerobowych, jak i anaerobowych. Najpopularniejszym z nich jest kreatyna, której skuteczność została sprawdzona. Substancja ta jest w stanie poprawić siłę i skład ciała – wynika z badań opublikowanych w Journal of the International Society of Sports Nutrition.
Podobnie inne składniki odżywcze, takie jak azotany, są przydatne w poprawie wydajności w sportach wymagających powtarzających się wysiłków. Azotany można znaleźć w znacznych ilościach w niektórych warzywach, np. w burakach, choć ich charakterystyczny smak nie każdemu odpowiada. Z tego powodu często spożywa się je w formie kapsułek.
Środki ergogeniczne, które opóźniają zmęczenie
W tej grupie największe znaczenie ma kofeina oraz substancje buforowe: wodorowęglan sodu i beta alanina. Wszystkie trzy mają wysoki poziom dowodów na ich wpływ na wyniki sportowe. Ich regularne przyjmowanie opóźnia pojawienie się zmęczenia i uczucia znużenia.
Mechanizmy, na których się opierają, są różnorodne. Kofeina działa na centralny układ nerwowy, natomiast substancje buforowe pomagają regulować kwasowość środowiska i wspierają funkcjonowanie mięśni. Ponadto, podczas gdy kofeina może być stosowana w każdym sporcie, wodorowęglan i beta alanina są zwykle przepisywane do aktywności anaerobowych.