Porady dla początkujących osób uprawiających szermierkę

1. Nie martw się, że stanie ci się krzywda

W szermierce zdarza się bardzo mało wypadków, a najczęstsze kontuzje pokrywają się z tymi, które mogą wystąpić w innych sportach. Możesz nabawić się siniaka lub stłuczenia, ale zawsze szybko się to zagoi, a szkody będą minimalne.

Pamiętaj, że szermierze stosują wiele środków ostrożności, co sprawia, że szermierka jest bardzo bezpiecznym sportem. W rzeczywistości jest bardziej prawdopodobne, że doznasz kontuzji podczas meczu piłki nożnej niż podczas szermierki.

2. Pracuj nad swoją wytrzymałością

Wielu szermierzy jest zaskoczonych, gdy odkrywają, jak męcząca może być szermierka. Chociaż czasami może wydawać się inaczej, prawda jest taka, że szermierka wymaga dobrego poziomu wytrzymałości, aby być w stanie przetrwać całą rundę. Robiąc ćwiczenia cardio może zrobisz wielką różnicę w wydajności ciała.

Jednym z czynników wpływających na zwycięstwo będzie twoja zdolność do przetrwania całej walki na tym samym poziomie i z tą samą intensywnością. Jeśli zmęczysz się wcześniej niż twój przeciwnik, narazisz się na przegraną

3. Przyzwyczajaj się do bycia dotykanym

To jest sport walki, będziesz uderzany, setki i tysiące razy i nie powinieneś się bać lub być zastraszony. Nie martw się, masz na sobie sprzęt, który uniemożliwi ci zauważenie większości z uderzeń, ale im szybciej pokonasz strach przed byciem dotkniętym, tym szybciej zaczniesz cieszyć się szermierką.

4. Nie ćwicz w domu

Ćwiczenie jest ważne, ale na początku ćwiczenie w domu nie jest wskazane. Nawet jeśli byłeś już na kilku zajęciach, to nadal jest to coś nowego, do czego Twoje ciało nie jest w 100% przyzwyczajone, a w domu nie będziesz miała trenera, który Cię poprowadzi. Szukasz doświadczonego trenera? Sprawdź najlepszy klub szermierczy w Sosnowcu. Chociaż możesz próbować powtórzyć to, czego się nauczyłeś, potem zdasz sobie sprawę, że było wiele rzeczy, których nie robiłeś dobrze, i będziesz musiał ponownie nauczyć się ruchów i poprawić błędy, które popełniałeś w domu, nie zdając sobie z tego sprawy. Nie martw się, z czasem staniesz się bardziej doświadczonym szermierzem i będziesz mógł ćwiczyć w domu.

5. Nie zapomnij skupić się na swoich stopach

Pewnie myślisz, że w szermierce broń jest najważniejsza i jedyna, ale ruchy, czyli to jak poruszasz się po planszy, jest niezwykle ważne. Szczególnie na początku, duża część treningu będzie poświęcona pracy nad nogami. Skuteczne poruszanie się po planszy i kontrolowanie dystansu jest tym, co robi różnicę.

6. Zacznij od podstaw

Może być kuszące, by poszukać w Internecie wskazówek lub efektownych ataków, których jeszcze Cię nie nauczono. Ale kiedy jesteś tylko początkującym, najlepiej jest robić krok po kroku i pracować nad tym, aby podstawy były prawidłowe.